Kursit 2026

Kanootteja on jo kolmena kesänä voinut rakentaa kurssilla. Kesän 2025 kurssi oli hiukan yli viikon mittainen ja se pidettiin Haltian Pappilassa, Luopioisten kirkonkylässä Pälkäneellä.  Kahdeksan pitkän kurssipäivän aikana käytiin opettajan opastuksella läpi tarvittavat työvälineet ja niiden käyttö, ja kurssilaisia ohjattiin kädestä pitäen Finnia-kanootin rakentamisen kaikissa työvaiheissa: kölin rakentamisessa, valmiiksi jyrsittyjen lautojen liitosten tekemisessä, lautojen kiinnittämisessä paikoilleen sekä kanootin viimeistelyssä.

Tämän vuoden elokuussa on kurssi Berliinissä! Yhdessä HUB-kumppanimme Alveus Bootsbau:n kanssa kutsumme jopa kuusi kanootinrakennusparia rakentamaan Finnia-kanootin useiden puuveneenrakennuksen mestareiden ohjauksessa ja oppimaan samalla paljon uutta. Kurssilla käsitellään materiaaleja ja työkaluja, perusasioita, jotka on otettava huomioon, jos haluaa viedä kurssin kotiin liiketoimintamallina, limisauma veneen rakentamisen teoriaa ja käytäntöä, Berliinin kulttuuria sekä herkullista ruokaa. Kaikki yhdessä kurssissa!

Kurssimme soveltuu parhaiten työparityöskentelyyn, jolloin myös kokemattoman rakentajan työ etenee hyvin.

Lisää tietoja kurssista Alveus Bootsbau:n kautta.

Built boat

Kanootti rakennetaan kymmenessä päivässä.  Kanootti valmistuu kurssilla työparin voimin. Koska rakennettava kanootti on kaksipaikkainen, sopii kurssi äidille/isälle ja pojalle/tyttärelle, pariskunnille tai vaikkapa yhteisenä projektina hyvän ystävän kanssa. Yhdessäolo on taas tärkeä osa tätä kurssia. 

Jos olet kiinnostunut rakentamaan oman Finnia-kanootin kurssilla, soita Juha Sumaselle  puh. 050 432 6961 tai lähetä viestiä jouka [dot] dehm [at] vendia [dot] fi (juha[dot]sumanen[at]vendia[dot]fi)

 

Finnia Canoe

Finnia - Limisaumakanootti

Kurssilla rakennettava kanootti on asiakkaamme ja yhteistyökumppanimme Thomas Vochezerin moderni malli. Se on kaksipaikkainen ja sopii erinomaisesti vesiretkeilyyn. Kanootti on suunniteltu erityisesti Vendia venelaudoista valmistettavaksi. Kanootin rakenne on limisaumainen, 5 ja 6 mm:n paksuisista CNC jyrsityistä laudoista valmistettu, joten lasikuitua ei tarvitse käyttää.  Näin varmistamme, että järviin ei pääse mikromuovipäästöjä. 

Pintakäsittely tehdään paikan päällä pellavaöljyn, mäntytervan ja puutärpätin seoksella, jolloin käsittely saadaan valmiiksi lyhyessä ajassa ja kanootti voidaan ottaa heti käyttöön. Jätämme tietenkin jokaisen kurssilaisen tehtäväksi tehdä pintakäsittelyn oman makunsa mukaan.

Finnia Kanu 3

Tekniset tiedot:

  • Pituus: 4,56m
  • Leveys: 0,8m
  • Paino: 30kg
  • Istumapaikat: 2
  • Hyötykuorma: 200kg
  • Materiaali: Vendia Venelauta 
  • Pintakäsittely: Pellavaöljy - Hautaterva - Puutärpätti Sekoitus

Lakkaus on myös mahdollinen, mutta sitä ei ehdi tekemään kurssin aikana.

Kurssin sisältö

Kymmenen päivän mittaisella kurssilla käydään läpi opettajan opastuksella tarvittavat työvälineet ja niiden käyttö sekä kurssilaisia opastetaan kädestä pitäen Finnia-kanootin rakentamisessa läpi kaikkien työvaiheiden: kölin rakentaminen, valmiiksi yhteen liitettyjen lautojen kiinnittäminen paikoilleen ja kanootin viimeistely. 

 

 

Finnia Kanootti
Kanootinrakentaja: Hanna Alanen